Zero waste, csatlakozol?
Egy ausztrál szervezet, a Plastic Free Foundation, 8 éve útjára indított egy kezdeményezést, műanyagmentes július néven. A cél, hogy felhívja a figyelmet a felesleges műanyag eszközökre a háztartásban, melyek gyakorlatilag azonnal hulladékká válnak a használatot követően. Több, mint 170 ország csatlakozott már az ötlethez, köztük Magyarország is.
A kezdeményezés lényege, hogy egy hónapon át mondjunk nemet az egyszer használatos műanyagokra, keressünk helyette más, környezetkímélőbb lehetőségeket.
Összegyűjtöttünk pár ötletet, ami segítséget adhat az első lépésekhez:
- Vásárláskor vigyünk magunkkal kosarat vagy textil táskát. Ha pedig mindenképp az áruházban vásárolunk táskát, papírt válasszunk.
- A zöldségek és gyümölcsök sem szeretnek nejlon zacskóban érlelődni hazáig, főleg egy meleg nyári napon. Válasszunk papír zacskót az apróbb tételekhez, a nagyobbakat pedig minden egyéb csomagolás nélkül is hazavihetjük. Ha piacon vásárolunk, vihetünk magunkkal saját dobozokat is a termékeknek.
- Vásárláskor válasszunk üveg vagy papír csomagolású árut, lehetőleg nagyobb kiszerelésben.
- A csomagolt és félkész gyors ételek helyett, inkább főzzünk, készítsük saját kézzel, valódi alapanyagból ételeinket.
- Vendégváráskor NE egyszer használatos műanyag tányérok, poharak, evőeszközök és szívószálak jelentsék a terítéket, válasszunk inkább kerámia étkészletet, emelve ezzel is az esemény színvonalát.
- Használjunk vizes kulacsot, eldobható műanyag palack helyett
- Fóliába csomagolás helyett mosható edényekben tároljuk ételeinket otthon is
- Ha elviteles ételt kérsz, legyen nálad saját doboz, amibe rakhatod
- Használjunk környezetbarát tisztítószereket, tisztálkodási eszközöket és kozmetikumokat
Néhány adat, ami segíthet eldönteni, belevágsz-e a kezdeményezésbe?
- Évente kb. 300 millió tonna műanyagot termel az emberiség, ennek nagyjából a fele, egyszer használatos műanyag. Ezen műanyag tárgyak élethossza csupán pár óra, de a lebomlásukhoz évszázadok kellenek.
- Azok a műanyagok, amelyek nem hulladék lerakóban végzik, sok esetben az erdőkbe, folyókba, tengerekbe és óceánokba kerülnek a végén. Az sem segít sokat, ha hulladékégetőben kötnek ki, hiszen ott szén-dioxiddá alakul, ami pedig növeli az üvegházhatást.
- Az Európai Unió 2021-től tilalmat vezet be néhány egyszer használatos műanyagra vonatkozóan. Vezessük be hétköznapjainkba már most ezeket a változásokat, két év múlva pedig tapasztalatainkkal segítsünk másokat is az átállásban.
A legnehezebb talán a kezdet, ha úgy döntünk belevágunk a programba. Sokat segíthet az előre tervezés és a tudatosság, főleg a bevásárlások alkalmával. Minél inkább a szükségleteinkre szorítkozunk, annál kevesebb az esélye a felesleges holmiknak. Legyünk éberek saját döntéseinkkor, idővel pedig rutinná válik majd ez az életforma.